Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Krónika
Anul şi data apariţiei: 01/8/2008
Tematica: transformarea sistemului electoral – problematica reprezentării minorităţilor în parlament
Categoria articolului: reportaje
Autorul articolului: Máthé Éva, Rostás Szabolcs
Titlul articolului: Egy mandátumon múlik
Numărul fotografiilor: 1
Acces online: https://www.kronika.ro/index.php?action=open&res=21495


Numele cotidianulu

Elvi megállapodás született csütörtökön az RMDSZ és az MPP között a belső koalíció létrehozása ügyében, a két politikai alakulat képviselőinek azonban nem sikerült dűlőre jutniuk a polgári alakulatot megillető mandátumok számát illetően. Miközben a Kelemen Hunor ügyvezető elnök vezette RMDSZ-es delegáció két, biztos befutónak számító székelyföldi választókerület átadását ajánlotta fel a polgáriaknak, Szász Jenő MPP-elnök szerint az önkormányzati választásokon született eredmény alapján pártját négy, de legkevesebb három biztos mandátum illeti meg.

Egy mandátumon múlik

Fotó: Ifj. Haáz Sándor

Miközben az MPP-nek péntek délelőttig kell választ adnia, a felek abban a reményben váltak el egymástól, hogy a határidőig a másik fél enged a megszabott feltételből. Ha létrejön a belső koalíció, a két alakulat a jövő évi európai parlamenti választásokon is közösen szerepel.
Egyetlen mandátumon múlik, hogy létrejön-e a választási koalíció a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) és a Magyar Polgári Párt (MPP) között a novemberi parlamenti megmérettetésen. A két alakulat képviselői által egy hét leforgása alatt második alkalommal folytatott csütörtöki egyeztetésén elvi egyetértés született ugyan a belső koalíció kialakításáról, technikai kérdésekben azonban nem jutottak megállapodásra a felek. A marosvásárhelyi Bernády-házban csaknem öt órán át tartó megbeszélés végén kiderült: az MPP vezetősége elfogadta az RMDSZ belső koalíciós javaslatát, a vita lényege azonban abban állt, hogy hol, hány helyet enged át a szövetség az MPP-nek. Miközben ugyanis az RMDSZ Kelemen Hunor ügyvezető elnök vezette delegációja listái két, biztos befutómandátumának átengedését ajánlotta fel az MPP-nek – Hargita és Kovászna megyében –, a tárgyalóasztalhoz Szász Jenő elnök irányításával leült polgáriak négy, de legkevesebb három parlamenti mandátumhoz ragaszkodnak. Az RMDSZ szerint az erdélyi magyar közösségnek az idei, egyéni választókörzetes szavazási rendszer szerint rendezendő megmérettetés során 14 bukaresti képviselői és szenátori tisztség megszerzésére van biztos esélye. Kelemen Hunor méltányos ajánlatnak nevezte, hogy az önkormányzati megmérettetésen elért 15 százalékos eredménye alapján ebből két mandátumot kínáljanak az MPP-nek. „Arányosan kellene megosztani a kockázatot azokban a választókerületekben is, amelyek a magyar jelölt bejutását illetően billegnek, mert ott a magyar lakosság csak fele az összlakosságnak, vagy valamivel kevesebb” – szögezte le az ügyvezető elnök, hozzátéve: az egyéni választókerületek leosztása tekintetében a két félnek a felelősségen és a kockázaton egyaránt osztoznia kell.
Szászék számításai szerint azonban a biztosan befutóhelyek száma legkevesebb 16, és ebből az MPP négy vagy akár öt mandátumra is igényt tarthatna, de kompromisszumként azt kéri, hogy Hargita megyéből kettő, Kovászna megyéből pedig egy jusson neki. „Abban reménykedem, hogy az RMDSZ méltányolni fogja a Magyar Polgári Párt álláspontját, tárgyalási szándékát, nyitottságát, és arra a sok igenre, amit mi itt elmondtunk, egy nap múlva mi is egy igent kapunk az RMDSZ-es kollégáktól” – hangsúlyozta Szász, aki szerint a romániai magyarság akár 35 honatyát is bejuttathat a bukaresti parlamentbe, ehhez képest pedig nagyon kevésnek tartja az RMDSZ kínálatát. A politikus felhívta a figyelmet arra is, hogy „matematikai nézetkülönbség” van a két alakulat között, az önkormányzati megmérettetésen született eredmény ugyanis 80–20, a két székelyföldi megyében pedig mindössze 63–37 százalékos az RMDSZ javára. A felek azzal váltak el, hogy az MPP pénteken 11 óráig ad választ, elfogadja-e az RMDSZ javaslatát, ekkor kezdődik ugyanis Kolozsváron az RMDSZ Területi Elnökök Konzultatív Tanácsa ülése. A megszabott határidőig mindkét szervezet egyeztet alakulata vezetőségével, Kelemen Hunor azonban előrebocsátotta, hogy a szövetség két befutóhelynél többet nem hajlandó átengedni a polgáriaknak.
A marosvásárhelyi találkozón egyébként a két alakulat képviselői megállapodtak abban: ha most sikerül dűlőre jutni a belső koalíció ügyében, akkor a jövő évi európai parlamenti választásokon is közös listát állítanak. Ebben az esetben Tőkés László püspök lenne az RMDSZ–MPP-lista vezetője. Szász Jenőék kezdeményezésére az RMDSZ elfogadta, hogy megállapodás esetén a leendő bukaresti magyar frakció közösen képviselné a parlamentben az erdélyi magyar közösség autonómiatörekvéseit, valamint az önálló állami magyar egyetem létrehozásának ügyét. A mostani elvi megállapodás alapját egyébként az a hatpontos javaslatcsomag képezi, amelyet Markó Béla RMDSZ-elnök Bálványosfürdőn terjesztett elő Tőkés Lászlónak, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács vezetőjének. Eszerint az RMDSZ listáin bejutó MPP-politikusok – a két szervezet között előzőleg kialakítandó megállapodás szerint – megtartanák önállóságukat, és pártjuk álláspontját képviselhetik a parlamentben. Kivételt képeznének azok a döntések, amelyek a romániai magyar közösség egységes parlamenti fellépését teszik szükségessé; ezeknek az esetleges döntéseknek a konkrét listáját a két szervezet szintén előzetes egyezségbe foglalja. Markó azt is javasolta – és ezzel csütörtökön az MPP egyetértett –, hogy a következő önkormányzati választásokon a két szervezet a sajátos eseteket kivéve indulhat külön listákon, és utána már az akkor kialakuló arányoknak megfelelően alakítják együttműködésüket.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.